Skórzana torebka to ulubiony dodatek stylizacyjny każdej nowoczesnej kobiety. Największe miłośniczki galanterii skórzanej mają w swojej kolekcji nawet kilkadziesiąt różnego rodzaju torebek listonoszek, kuferków, kopertówki oraz modele typu shopper bag. Zakup dobrej jakości torebki polskiej produkcji to zawsze dobra inwestycja, jednak warto dowiedzieć się także jak wyczyścić skórzaną torebkę, aby na dłużej zachowała swoje walory estetyczne i funkcjonalne. Dzięki temu kolekcja będzie powiększała się z roku na rok, a Twoje stylizacje będą jeszcze ciekawsze. 

Czym wyczyścić skórzaną torebkę krok po kroku

Niezależnie od tego, czy w Twojej ulubionej torebce wylał się napój, przykleiła się guma, czy powstały nieestetyczne przebarwienia jesteś w stanie, stosując się do kilku podstawowych zasad przywrócić jej piękny wygląd i funkcjonalność. W awaryjnych sytuacjach, kiedy to plama powstała poza domem i nie masz możliwości przeprowadzenia całego procesu czyszczenia, skorzystaj z chusteczek nawilżonych dedykowanych dla dzieci. Z uwagi na to, że nie zawierają alkoholu są bezpieczne dla skóry naturalnej. Warto zatem niewielkie opakowanie chusteczek mieć zawsze w torebce. W domu przeprowadź czyszczenie skórzanej torebki według naszych zaleceń, a będziesz cieszyć się z jej funkcjonalności przez lata.

Opróżnij torebkę i zabezpiecz zawartość

Czyszczenie skórzanej torebki warto rozpocząć od jej opróżnienia i zabezpieczenia zawartości, aby się nie zgubiła i nie zniszczyła. Być może wyda Ci się trywialne, ale w obliczu nagłego zabrudzenia ulubionej torebki można o tym zapomnieć. Z wnętrza należy usunąć nie tylko “sprawcę”, czyli np. butelkę po napoju, czy pióro, z którego wylał się atrament, ale również pozostałe wyposażenie torebki takie jak portfel, notatnik, telefon, kosmetyczkę, czy innego rodzaju niezbędne przedmioty. Warto także zadbać o usunięcie okruszków i wszelkiego rodzaju drobnych zanieczyszczeń. Jeśli jest to możliwe wytrzep je odwracając torebkę do góry dnem. Jeśli nie ma takiej możliwości, to skorzystaj z odkurzacza.

Wyczyść środek

Kolejnym etapem będzie pozbycie się wszelkiego rodzaju plam i odbarwień wewnątrz torebki. Wierzchni materiał to skóra naturalna, jednakże podszewka w torebce najczęściej wykonana jest z atłasu, wiskozy, satyny lub jedwabiu. Od tego, jaki materiał został użyty podczas produkcji uzależniony będzie proces jej czyszczenia. Uniwersalną radą będzie ta mówiąca o delikatnym wyczyszczeniu podszewki ściereczką z mikrofibry. Jeśli pojawiły się plamy po atramencie, spróbuj wykorzystać wacik nasączony spirytusem. Warto pamiętać o tym, aby nie suszyć podszewki przy pomocy suszarki, czy innych urządzeń. Nie zaleca się także pozostawiania torebki na kaloryferze. Idealnie byłoby, gdyby torebka wyschła w temperaturze pokojowej. Jeśli często zdarzają Ci się zabrudzenia wewnątrz torebki, to wybieraj modele z podszewkami w ciemnym kolorze. Będziesz mieć wówczas większą pewność, że materiał będzie prezentował się estetycznie przez długi czas.

Zewnętrzna strona torebki - jak czyścić?

Torebka ze skóry naturalnej bez względu na zastosowaną kolorystykę prezentuje się zjawiskowo. Problem pojawia się wówczas, gdy poprzez zaniedbanie okresowej impregnacji lub zbyt długie przechowywanie w zamknięciu pojawiają się plamy, zanieczyszczenia i odbarwienia. Bardzo często spotykanym problemem są granatowe przebarwienia powstałe od kontaktu naturalnej skóry z jeansami. To, w jaki sposób czyścić torebkę uwarunkowane jest rodzajem skóry, z jakiej została uszyta. Najczęściej wykorzystywane są wspomniane nawilżane chusteczki dla dzieci, delikatne ściereczki z mikrofibry, patyczki higieniczne oraz preparaty dedykowane do czyszczenia skór. Przygotowaliśmy dla Ciebie poradnik jak wyczyścić skórzaną torebkę nie tylko w środku, ale również na zewnątrz w zależności od rodzaju zastosowanego materiału.

Jak wyczyścić torebkę ze skóry zamszowej, licowej, z węża a jak ze skóry lakierowanej?

Planując czyszczenie torebki w pierwszej kolejności warto zapoznać się z rodzajem skóry, z której została uszyta. Dzięki temu zminimalizujesz ryzyko zniszczenia jej, a proces czyszczenia będzie łatwy i skuteczny. Zalecenia dotyczące sposobu pielęgnacji i konserwacji znajdziesz na metce. Jeśli będziesz się do nich stosować masz pewność, że torebka będzie przysłowiową kropką nad “i” wielu Twoich kolejnych stylizacji. Jak zatem wyczyścić torebkę ze skóry zamszowej, licowej, z węża a jak ze skóry lakierowanej? Odpowiedź znajdziesz poniżej.

Torebka ze skóry zamszowej

Torebki zamszowe niewątpliwie cieszą się dużą popularnością i są obecne w modzie niezmiennie od wielu lat. Są unikatowe, nietuzinkowe i bardzo wdzięczne. Najczęściej wykonywane są ze zwierząt takich jak jeleń, owca, czy renifer. Skóra zamszowa jest skórą szorstką, odpowiednio obrobioną odwrotną częścią skóry. Jej charakterystycznym elementem jest meszek. Torebka z zamszu potrzebuje wiele uwagi, co sprawia, że część kobiet rezygnuje z zakupu torebki zamszowej na rzecz modelu ze skóry licowej, która zdecydowanie jest łatwiejsza w pielęgnacji. O zamsz należy dbać systematycznie. Wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia należy usuwać, gdy są jeszcze świeże, gdyż zamsz chłonie, przez co pojawiają się nieetycznie zacieki i plamy. Świetnym domowym sposobem na czyszczenie zamszu jest czerstwe pieczywo.

Torebka ze skóry licowej

Torebki ze skóry licowej są chyba najpopularniejszym rozwiązaniem. Są trwałe, starannie wykonane i bardzo praktyczne. Doskonale sprawdzają się o każdej porze roku stanowiąc idealne uzupełnienie stylizacji wiosenno - letniej i jesienno - zimowej. Torebka wykonana z tego typu skóry jest gładka i miła w dotyku. Często jest także zabezpieczona woskiem dla zwiększenia odporności na uszkodzenia, zadrapania czy niekorzystne działanie wody, promieni UV, czy środków chemicznych. Do czyszczenia skóry licowej najlepiej używać dedykowanych preparatów, które nie tylko oczyszczą skórę, ale również usuwają resztki impregnatu, brud i kurz pozwalając w ten sposób skórze oddychać. Odpowiednia impregnacja to z kolei świetny sposób na zabezpieczenie torebki przed powstaniem ewentualnych zagnieceń, czy nieestetycznych pęknięć.

Torebka ze skóry wężowej

Torebka ze skóry wężowej to niewątpliwie unikalny dodatek stylizacyjny. Z uwagi na swoją wyjątkowość wymaga także specjalnego traktowania. Skóra węża jest bardzo delikatna i co za tym idzie łatwa do zniszczenia. Jeśli zatem zdecydujesz się na zakup torebki ze skóry wężowej, sprawdź jak o nią dbać, aby cieszyć się z jej nietuzinkowego wyglądu przez lata. Pierwszym preparatem, w który musisz się zaopatrzyć jest pasta do skór gadzich. Jest to preparat, który zadba o natłuszczenie i pielęgnację skóry, tak aby nie pękała i była zawsze w świetnej kondycji. Użytkownicy torebek ze skóry wężowej zalecają od czasu do czasu pokryć ją warstwą olejku rycynowego lub gliceryny oraz ochronę skóry przed niekorzystnym działaniem czynników zewnętrznych. Wystawianie galanterii na działanie promieni UV, mrozu i deszczu nie jest rekomendowane.

Torebka ze skóry lakierowanej

Torebki ze skóry lakierowanej niezmiennie od lat są zwieńczeniem wielu stylizacji nie tylko na ulicach dużych miast, ale również na wybiegach. Trzeba przyznać, że tego typu galanteria prezentuje się efektownie, jednak chcąc zachować walory estetyczne i funkcjonalne torebki na dłużej, warto stosować się do kilku zaleceń producentów. Zastanawiasz się jak wyczyścić skórzaną torebkę domowym sposobem? W przypadku skóry lakierowanej dobrym pomysłem będzie wykorzystanie soku z cebuli, który jednocześnie zadba o odświeżenie i wyczyszczenie powierzchni torebki. Torebki ze skóry lakierowanej są bardzo popularne z uwagi na brak konieczności ich natłuszczania. Proces pielęgnacji jest bardzo prosty i nie wymaga wielogodzinnych nakładów pracy. Wśród innych rekomendowanych domowych sposobów na czyszczenie torebek skórzanych znaleźć można gumkę do mazania, pianę z ubitego jajka, sok z cytryny, wazelinę czy wodę z octem. Ważnym elementem jest także odpowiednie przechowywanie torebek.