Na rynku możemy spotkać wiele odmian portfeli. Jeśli chodzi o portfele skórzane, mamy do wyboru dwa rodzaje skór, z których mogą być wyprodukowane; skórę sztuczną i naturalną. Atutem skóry sztucznej jest niski koszt produkcji. Dzięki nowoczesnym technologiom portfele z takiej skóry są w stanie obecnie wytrzymać wiele miesięcy użytkowania bez uszkodzeń. Zdecydowanie więcej atutów mają jednak portfele ze skóry naturalnej. Oprócz tego, że są odporne na zarysowania i uderzenia, ale również wyróżniają się efektowną prezentacją.

Klasyczna skóra naturalna - standardowy materiał portfeli

Skóra naturalna to najbardziej klasyczny materiał portfeli. Choć portfele z takiej skóry są droższe od tych ze skóry sztucznej, to zbierają doskonałe opinie, nie tylko ze względu na wytrzymałość, ale również fakturę i zapach. To bardzo ważne, ponieważ dzięki temu mogą one wpłynąć na to, jak jesteśmy odbierani przez inne osoby z naszego najbliższego otoczenia. Z takiej skóry mogą być produkowane wszelkie rodzaje portfeli, także portfele dziecięce i portfele sportowe

Skóra naturalna zastosowana do produkcji portfeli może mieć przy tym różną fakturę. Najczęściej spotykamy się ze skórami licowymi oraz surowymi. Te pierwsze wyprawione są na zewnątrz, przez co są gładkie. Pokrywa się je jedynie z zewnątrz woskiem lub inną substancją, która chroni portfel przed wilgocią i zabrudzeniami. Jeśli chodzi o skóry surowe, należą do nich zamsz, welur oraz nubuk. Zamsz pozyskiwany jest ze spodu skóry i wyróżnia się długim włosiem, nubuk; z wierzchniej warstwy skóry poddanej szlifowaniu, a welur to odmiana zamszu o grubszych i gęstych włóknach. Portfel z takiego weluru cechuje się zatem najwyższą odpornością na uszkodzenia, ale to nie jest w tej kwestii liderem na rynku.

Dwoina - materiał o dużej wytrzymałości

Wśród odmian skóry naturalnej, które cechują się najwyższą wytrzymałością, znajduje się dwoina. Ta skóra licowa, będąca wierzchnią częścią skóry naturalnej, doskonale sprawdza się w produkcji portfeli. Wyróżnia się dużą grubością oraz sztywnością. Przez to jest znacznie bardziej odporna na różnego rodzaju uszkodzenia mechaniczne (np. od kluczy i innych przedmiotów), czy też na zmiany temperatur i wilgoć. Męski portfel wykonany z dwoiny jest w stanie zatem przetrwać wiele lat intensywnego użytkowania. Z dwoiny produkowanych jest m.in. wiele portfeli włoskich.


Skóra lakierowana - gdy chcemy wyróżnić się w tłumie

Sporą popularnością, jeśli chodzi o portfele, cieszy się również skóra lakierowana. Ten materiał uzyskiwany jest przez obróbkę skóry naturalnej. Nakładany jest na nią lakier w odpowiednim kolorze, jako finalna warstwa wierzchnia. Portfele ze skóry lakierowanej wyróżniają się pod względem wizualnym. Efekt połysku sprawia, że kojarzone są z luksusem. Szczególnie lakierowany damski portfel prezentuje się okazale. O eleganckie portfele ze skóry lakierowanej trzeba jednak w odpowiedni sposób dbać, uważając na to, by nie stykały się z innymi przedmiotami. Mogło by wówczas dojść do uszkodzenia delikatnej powierzchni skóry.