Pasek jest częścią garderoby, która nigdy nie wyjdzie ani z użycia, ani z mody. Prawdziwości tego twierdzenia nie sposób podważyć, chociażby ze względu na praktyczne zastosowanie tego dodatku. Nie należy również zapominać o nim w kontekście budowania stylizacji. Pasek może skutecznie nadać jej charakteru, a także podkreślić klasę i status noszącej go osoby. Warunek jest jeden – musi być odpowiednio dobrany. Przede wszystkim chodzi tu o rozmiar paska.

Rozmiar paska – jak dobrać?

Kupując pasek, zwracamy dużą uwagę na jego wygląd i oczami wyobraźni łączymy go z innymi częściami garderoby – w przypadku mężczyzn są to zdecydowanie spodnie, u pań jest więcej możliwości. Rodzaj tworzywa, kolor, zdobienia, styl paska to rzeczy, które bierzemy pod uwagę, by pasek odegrał swoją rolę dekoracyjną. Jeżeli chodzi o praktyczną funkcję, to owszem, materiał też ma znaczenie – nie jest obojętne dla wyglądu i komfortu, czy jest to skóra, skaj, czy tkanina, ale najważniejszym parametrem jest rozmiar paska – zarówno szerokość, jak i długość. Tę pierwszą wielkość musimy dobrać do szlufek tak, aby pasek bez trudu się w nich zmieścił. Jeżeli napotkamy na opór przy zakładaniu, to znak, że pasek jest za szeroki. Nawet jak zdołamy go umieścić w spodniach, to będzie wyglądał nieestetycznie i będzie niepraktyczny w noszeniu. I tak samo dzieje się w przypadku, gdy pasek jest za wąski. Wygląd i komfort noszenia wtedy pozostawia wiele do życzenia.

Jeżeli chodzi o długość, wydaje się, że sprawa jest prosta – wystarczy dopasować ją do obwodu swojego pasa. Rzecz w tym, żeby zrobić to dobrze. Najpierw musimy przyłożyć centymetr do siebie. Pomiar u mężczyzn zdejmujemy w najszerszym miejscu brzucha, czyli zwykle około 1 cm poniżej pępka, bo zwykle tam obwód jest najszerszy i w tym miejscu będzie leżał męski pasek. Inna metoda to włożenie miarki w szlufki tak jak pasek. Centymetr powinien być ściągnięty na tyle, by podtrzymywał spodnie, ale niezbyt ciasno. Pozycja, w której mierzymy się, jest też bardzo ważna. Zawsze robimy to na stojąco!

Jeżeli więc już dokonałeś pomiaru w wybrany przez siebie sposób, pozostaje kwestia dobrania rozmiaru paska. Na przykładzie wygląda to tak: Twój obwód pasa wynosi 99 cm, zatem wybierasz pasek pasujący dla mężczyzn o wymiarach 95-105 cm. Dla pewności można sprawdzić w tabeli, jaka powinna być długość całkowita paska do danego obwodu - czyli o około 13-16 cm większa od naszego pasa. Innym sposobem uzyskania informacji o rozmiarze paska, który chcemy zakupić, jest zasugerowanie się noszonym przez nas poprzednio. Może być on wtedy dla nas wzorem, ale musimy go zmierzyć. Używany w tym celu również centymetra. Pamiętajmy jednak, by nie był to pasek ze spodni, których nie nosimy i nie były przymierzane już jakiś czas, bo wtedy ich rozmiary mogą być nieaktualne. W przypadku pomiaru na podstawie starego paska należy zmierzyć odległość od początku do najczęściej używanej dziurki, a uzyskany pomiar dopasować do rozmiaru nowego paska tak, by odpowiadał środkowej dziurce w rzędzie. To niezawodny sposób jak zmierzyć rozmiar paska, który zamierzamy nabyć.

Tabela rozmiarów i miejsce zapięcia

Wiemy już jak zmierzyć rozmiar paska do spodni, ale w jakich przedziałach możemy go umiejscowić? Standardowo rozmiary pasków męskich mieszczą się w przedziale 75-125 cm długości i pod tym względem różnią się ok. 10-15 cm. Pasek dobieramy tak, by zapinał się na środku rzędu wykonanych w nim otworów (zazwyczaj na 5 lub 7). Większość pasków ma nieparzystą ich liczbę, więc dobrze dobrany pasek ma po obu stronach zapięcia symetryczną liczbę „niezagospodarowanych” dziurek. Dają one komfort w przypadku wahań wagi, a co się z tym wiąże rosnącego lub malejącego obwodu pasa.

Jak dobrać rozmiar paska, jeżeli nie znamy dokładnie obwodu pasa, bo na przykład kupujemy pasek na prezent? Lepiej zdecydować się na dłuższy, bo wtedy zawsze istnieje możliwość skrócenia i do robienia dziurek.

O tym również nie można zapomnieć

Wspominaliśmy, że pasek może być zrobiony z różnych materiałów. To ważne w kontekście dobierania rozmiaru paska. Jak go mierzyć wyjaśniliśmy powyżej, ale trzeba pamiętać o właściwościach poszczególnych tworzyw. Najbardziej popularny, bo trwały jest pasek ze skóry naturalnej, który podczas użytkowania może naciągnąć się 2-3 cm. Warto o tym pomyśleć przed zakupem. Dodajmy na marginesie, że skórzany pasek to właściwie „must have” formalnej stylizacji. Pasujący idealnie do butów, musi też być dobrze dobrany pod względem rozmiaru.

Nie tylko dla mężczyzn i nie tylko do spodni

Wiemy już jak zmierzyć rozmiar paska do spodni. Skupiliśmy się na poradach dla panów, ale sposób dobierania tego akcesorium dla pań prawie się nie różni. Tak samo należy zmierzyć obwód talii, jeżeli pasem ma być noszony do spodni – szerokość szlufek. Inne są też wielkości w tabeli rozmiarów. Poza tym trzeba przestrzegać ogólnych zasad – szerokość paska i klamry dobrać indywidualnie do swojej sylwetki. W przypadku damskich pasków, które nie zamierzamy nosić do spodni, a więc szerokość nie jest ograniczona szlufkami, nie należy się decydować na rzucające się w oczy pod względem rozmiaru paski, jeżeli należymy do kobiet niskich. Duży rozmiar paska może skrócić jeszcze bardziej sylwetkę i tym samym niekorzystnie wpłynąć na wizerunek. Dobrze dobrany pasek świadczy o klasie i guście, a także wpływa na komfort noszenia i samopoczucie.

W przypadku pasków damskich, zwłaszcza tych bogato zdobionych, kluczowe jest dobre dobranie rozmiaru paska. Chodzi o to, że regulacja długości jest mocno ograniczona, a czasami niemożliwa.

Wiemy, jak ważny jest rozmiar paska i jak mierzyć zarówno to akcesorium, jak i obwód pasa. Pozostaje wybrać teraz kolor, pasujący do butów w przypadku pasków męskich do spodni, model o odpowiedniej szerokości i długości oraz rodzaj klamry, Jeżeli zrobimy to dobrze, pasek będzie służył długie lata, spełniając swą podstawową funkcję – podtrzymania spodni, a także wpływając korzystnie na nasz wizerunek.