Skórzany portfel to synonim luksusu i elegancji. Jego posiadanie pozwala na wieloletnie użytkowanie, jednak nawet najbardziej luksusowy egzemplarz może ulec zabrudzeniu czy zarysowaniu, co sprawi, że będzie prezentował się mniej ekskluzywnie. Z naszego artykułu dowiesz się, jak wyczyścić skórzany portfel oraz jak usunąć zadrapania na skórze.

Jak wyczyścić portfel skórzany?

Czyszczenie skórzanego portfela ma ogromne znaczenie dla zachowania jego nienagannego wyglądu przez długi czas, a o to nam przecież chodzi, aby posiadany egzemplarz służył nam przez wiele lat. Warto zadbać, aby usuwać zabrudzenia zawsze wtedy, kiedy powstaną na nim zanieczyszczenia. Nie czekajmy, aż plama zaschnie, gdyż późniejsze jej usunięcie może okazać się ogromnym wyzwaniem. Czyszczenia skórzanego portfela nigdy nie robi się mydłem, gdyż pozostawia ono nieestetyczne osady i smugi. Może również wytworzyć powłokę, która skutecznie uniemożliwi dopływ powietrza. Jest to bardzo groźne zjawisko, gdyż możliwe jest, iż skóra zacznie pękać. Odpowiadając na pytanie, jak czyścić skórzany portfel, najlepiej do tego celu używać wodę z octem. Taki roztwór wystarczy rozprowadzić na skórze przy użyciu miękkiej szmatki, dzięki czemu z łatwością można będzie wetrzeć go w skórę i pozostawić do wyschnięcia w temperaturze pokojowej. To prosty i skuteczny, domowy sposób czyszczenia, dlatego warto pomyśleć o jego zastosowaniu. Dodatkowo jasne portfele szybko można wyczyścić przy użyciu gumki do ścierania. Nieco inaczej może wyglądać sytuacja, w której mamy do czynienia z tłustymi plamami. W tej sytuacji sprawdzi się terpentyna i ubite kurze białko.

Jak czyścić skórzany portfel w środku?

Czyszczenie portfela konieczne jest nie tylko na zewnątrz, ale również w środku. Na początek, warto opróżnić go z monet, banknotów i kart. Koniecznie należy wydobyć z niego kurz i okruchy. Wnętrze dobrze jest czyścić przy użyciu miękkiej i wilgotnej ściereczki. Taki wilgotny portfel należy zostawić do wysuszenia, najlepiej w temperaturze pokojowej. Nie powinno się go suszyć suszarką, na kaloryferze czy na słońcu, gdyż może się on odkształcić, stwardnieć, popękać czy zmienić swój wygląd. Takie czyszczenie portfela pozwoli zachować świetny wygląd przez wiele lat, a jest to przecież najważniejsze. W końcu portfel brudzi się nie tylko na zewnątrz, ale również wewnątrz, gdzie na co dzień przechowujemy pieniądze i karty. Zapewniając świeży wygląd, możemy sprawić, że będzie on prezentował się wyjątkowo dobrze tak, jak zaraz po zakupie.

Jak wyczyścić skórzany portfel - pamiętajmy o pielęgnacji!

Skórzany portfel, aby przez długi czas mógł zostać elegancki i funkcjonalny wymaga pielęgnacji. Najważniejsze jest tu natłuszczanie. W tym celu wykorzystuje się różne środki. Można tu skorzystać z pasty do butów, gliceryny, która rewelacyjnie natłuszcza, a także zabezpiecza powierzchnię. Świetnie sprawdza się tu także wosk pszczeli, który doskonale natłuści powierzchnię. Jeśli nasz portfel wykończony jest skórą lakierowaną, możliwa jest jego pielęgnacja przy użyciu oliwy z oliwek. Z pewnością doda ona blasku i sprawi, że będzie on prezentował się nad wyraz dobrze. Taka pielęgnacja nie jest wcale trudna, a sprawi, że nasza galanteria przez wiele lat będzie prezentowała się pięknie. Pamiętajmy jednak, że działania pielęgnacyjne powinno się prowadzić dopiero po tym, jak dokładnie wyczyścimy powierzchnię. W przeciwnym razie sprawimy, że zanieczyszczenia zostaną zaimpregnowane wraz ze skórą. Pamiętajmy, że skóra zamszowa przez wzgląd na swoją budowę, wymaga użycia specjalistycznych środków, które nie zniszczą jej powierzchni.

Jak szybko usunąć zadrapania na skórze?

Użytkowanie skórzanych portfeli niesie za sobą ryzyko powstania zadrapań, których często trudno jest uniknąć. Można zastanawiać się jak usunąć zadrapania na skórze? Najlepiej nie dopuszczać do ich powstawania, wyjmując portfel z kieszeni czy torebki i odkładając go w bezpieczne miejsce zaraz po przyjściu do domu. Kiedy jednak zdarzy się sytuacja, że takie rysy powstaną, koniecznie należy zdecydować się na zakup profesjonalnej pasty do skóry, która działa na takie uszkodzenia. Nakłada się go za pomocą miękkiej szmatki, a po upływie kilku minut należy przejść do polerowania. Po tym zabiegu skóra powinna prezentować się jak nowa. Kiedy jednak zadrapania są duże, a portfel zniszczony, warto zaopatrzyć się w środek koloryzujący. Warto nakładać go w nawet trudno dostępnych miejscach, po uprzednim oczyszczeniu powierzchni. Dzięki temu portfel zyska piękny wygląd. Po wykonanym zabiegu dobrze jest nawilżyć powierzchnię np. za pomocą gliceryny, wosku pszczelego czy specjalnych środków.

Czyszczenie i pielęgnacja - warto o tym pamiętać!

Skórzany portfel jest synonimem niesamowitej elegancji. Niestety tak jak każda rzecz ulega zużyciu. Aby mógł przez długi czas zachwycać pięknym wyglądem, należy zadbać o to, aby był czysty i doskonale zabezpieczony przed wszystkimi szkodliwymi czynnikami. Czyszczenie warto wykonywać bez mydła, domowymi sposobami np. wodą z octem. Czyszczeniu muszą podlegać nie tylko zewnętrzne części portfela, ale również te wewnątrz. Pamiętajmy, że portfele skórzane nie lubią ciepła od grzejników, suszarek i wszelkich urządzeń grzewczych. Źle reagują również na słońce, gdyż promienie mogą sprawić, że portfel ulegnie uszkodzeniu. Na słońcu skóra płowieje, przebarwia się, dlatego nie warto decydować się na suszenie portfela na zewnątrz. Należy pamiętać, że skórzane portfele są wrażliwe na zmiany wilgotności oraz temperatury. Co ważne, skóra może również się przecierać. Idealnym sposobem, który pozwoli tego uniknąć, jest impregnacja, dzięki której żadna galanteria nie straci swojego połysku. Można stosować wosk pszczeli np. raz na trzy miesiące. Jest to rewelacyjny środek nabłyszczający i ochronny. Zapewni nawilżenie, ochroni skórę przed zniszczeniami oraz wygładzi materiał. Dodatkowo sprawi, że będzie on odporny na działanie wilgoci i powstawanie uszkodzeń.