Skórzana torebka jest efektownym i praktycznym elementem stylizacji. Choć na rynku jest wiele materiałów, z których może powstać ten dodatek, to właśnie skóra stanowi najstarszy i najbardziej popularny. Sprawdza się w wielu odsłonach jako kopertówka, listonoszka, kuferek lub tzw. shopping bag. Torebka z dobrej gatunkowej skóry jest trwała i estetyczna. Warunek jest jeden – trzeba o nią dbać. Wtedy będzie służyła latami i dawała zadowolenia użytkownikowi. Czyszczenie skórzanych torebek to temat, który powinien zainteresować każdego właściciela tego rodzaju galanterii.

Od czego zacząć?

Torebka skórzana to inwestycja, która się opłaca. Dobrze zakonserwowana i umiejętnie czyszczona skóra wygląda dobrze i sprawdza się w codziennym użytkowaniu. Jednakże z upływem czasu lub w pewnych okolicznościach normalne jest, że każda część garderoby, w tym torebka, ulega zabrudzeniu. Dla estetyki całości stylizacji konieczne jest pozbycie się go. Zatem jak wyczyścić skórzaną torebkę?

Aby przywrócić torebce piękny wygląd, należy przy czyszczeniu zachować kilka zasad, Jeżeli jest to gruntowne oczyszczanie, zaczynamy to robić od środka, czyli od podszewki. W tym celu opróżniamy torebkę, odwracamy ją do góry dnem i wytrzepujemy. Podszewka zazwyczaj jest wykonana z atłasu, satyny lub wiskozy. Zabrudzenia lekkie i świeże usuwamy, używając ściereczki z mikrofibry. Przy plamach np. atramentowych, nasączamy wacik spirytusem i delikatnie pocieramy zabrudzone miejsce. Nie suszymy podszewki suszarką ani nie kładziemy torebki na kaloryferze. Po uporaniu się z wnętrzem możemy przejść do zewnętrznej strony, czyli skóry. Przy niewielkich zabrudzeniach lub gdy zdarzą się one poza domem, możemy wykorzystać nawilżane chusteczki dla dzieci. Najlepiej sprawdzają się wszelkie preparaty do czyszczenia skór. Jakiego użyjemy, zależy jednak od rodzaju skóry, gdyż do każdego jest nieco inny.

Czyszczenie a rodzaj skóry

Rodzaj skóry i wybranie odpowiedniego do niej preparatu jest kluczowe w przypadku zaplanowanego czyszczenia torebki. Przestrzegając zaleceń dotyczących pielęgnacji i konserwacji, które zazwyczaj są umieszczone na metce, możemy zminimalizować ryzyko zniszczenia, a sam proces usuwania plam i zabrudzeń uczynić łatwym. Jak więc wyczyścić torebkę ze skóry zamszowej, licowej lub lakierowanej?

Najpopularniejsze są torebki ze skóry licowej – na każdą porę roku i do każdej stylizacji. Często zabezpiecza się ją woskiem, aby zwiększyć odporność na zabrudzenia i uszkodzenia, a także wodę i działanie promieni UV. Jest mnóstwo preparatów do tego rodzaju skóry – najpierw usuwają resztki impregnatu, a później skutecznie i bezpiecznie czyszczą powierzchnię. Po tym można torebkę ponownie zaimpregnować, by zabezpieczyć ją przed wgnieceniami i pęknięciami. Skutkiem odpowiedniej pielęgnacji będzie miła i gładka skóra, która cieszyć może długie lata.

Mocną pozycję w modzie mają też torebki zamszowe. Wymagają one jednak więcej uwagi i systematycznej pielęgnacji. Wszelkie zanieczyszczenia należy od razu usuwać, by nie pojawiły się trwałe zacieki i plamy. Domowym sposobem na czyszczenie zamszu jest czerstwe pieczywo.

Jeżeli decydujemy się na efektowną torebkę ze skóry lakierowanej, musimy zapoznać się również z odpowiednim sposobem dbania o nią, używając dedykowanych temu rodzajowi skóry preparatów. Jednakże możemy również spróbować prostych sposobów takich jak nasączona wodą o temperaturze 30 stopni bawełniana ściereczka lub z dodatkiem mydła dla dzieci. Spróbować można też domowych sposobów, np. soku z cebuli lub cytryny, wody z octem, wazeliny gumki do mazania, piany z ubitego jajka. Lakierowane powierzchnie są z jednej strony delikatne i wymagają ostrożności przy czyszczeniu, a z drugiej o tyle wygodne, że nie muszą być impregnowane i natłuszczane, a zabrudzenie nie wsiąkają łatwo w głąb i stosunkowo łatwo je usunąć. Torebki ze skóry lakierowanej, dobrze zadbane mogą być idealnym zwieńczeniem wielu stylizacji.

Jak wyczyścić skórzaną torebkę domowym sposobem?

Zalecane jest używanie specjalnych preparatów do czyszczenia danego rodzaju skóry, jednak nie zawsze są one dostępne. Jest również kilka domowych, sprawdzonych sposobów. Niektóre z nich zostały już wcześniej wymienione. Oczywiście jaki z nich wybierzemy, zależy od stopnia i rodzaju zabrudzenia, koloru i czy mam być to kompleksowe czyszczenie, czy doraźne.

Na jasnej torebce ciemne zabrudzenia często pojawiają się od jeansów. Przy takich plamach lub innych sprawdza się wilgotna ściereczka z mikrofibry, spirytus, czy też wspomniane wcześniej nawilżające chusteczki oraz tłusty krem, który użyjemy po zabiegu oczyszczania.

Płyn do mycia naczyń sprawdzi się natomiast w przypadku wyjątkowo uporczywych zabrudzeń, ale trzeba go używać ostrożnie, najlepiej sprawdzając najpierw na niewielkim niewidocznym fragmencie torebki. Nie należy też zbyt mocno jej szorować.

Te wszystkie środki mają tę zaletę, że prawie zawsze są w domu i łatwo też z nich skorzystać poza nim, na przykład w sytuacjach awaryjnych. Pamiętać jednak należy, że nie używamy spirytusu do powierzchni lakierowanych. Inaczej też trzeba potraktować zamsz. W przypadku tego rodzaju skóry lepiej jej nie moczyć. Tu doskonale sprawdzi się pocieranie równomiernie gumką do mazania. Mokre, tłuste plamy można potraktować startą kredą, zasypką dla dzieci, czy pudrem ryżowym, po czym po kilku godzinach wyszczotkować materiał lub zetrzeć pył.

Utrwalone zabrudzenia i przebarwienia skóry

Wiemy już czym wyczyścić skórzaną torebkę w przypadku typowych zabrudzeń, które zawsze pojawią się podczas użytkowania. Natomiast nieuniknioną konsekwencją jest matowienie skóry ze względu na gromadzone różnego rodzaju zanieczyszczenia. Dobry wygląd możemy przywrócić, przecierając ją najpierw nawilżonymi chusteczkami, a później wcierając tłusty krem. Wtedy znikną nawet utrwalone zabrudzania. Czasami torebka staje się wyblakłą na skutej ekspozycji na słońce lub z innych przyczyn, Zastanawiamy się czym wyczyścić przebarwienia na torebce. I tu również przychodzi z pomocą tłusty krem – wchłania się on w głębsze warstwy, co może odżywić materiał, wyrównać koloryt, ściągnie wiele zabrudzeń, nawet tych mocno utrwalonych i tym samym poprawić wygląd torebki. Oczywiście profesjonalne, przeznaczone do tego środki będą tu grały pierwsze skrzypce.

Stosując regularnie i prawidłowo zabieg czyszczenia i dbając o odpowiednie przechowanie, torebka skórzana może być długo funkcjonalna i stanowić prawdziwą ozdobę.