Galanteria skórzana zyskuje coraz większą popularność wśród najbardziej wymagających kobiet. Panie coraz częściej zaopatrują się nie tylko w skórzane torebki, czy paski, ale również pasujące do zestawu rękawiczki. Naturalna skóra jest także popularna wśród mężczyzn, szczególnie panów, którzy na co dzień noszą eleganckie płaszcze i marynarki. Skórzane rękawiczki są nie tylko ładne, ale również skutecznie chronią dłonie przed wiatrem, mrozem i śniegiem. Jeśli i Ty zastanawiasz się jak i czym czyścić skórzane rękawiczki, to nasz artykuł jest właśnie dla Ciebie. Zapraszamy do lektury

Dlaczego warto postawić na skórzane rękawiczki?

Trwałość, estetyczny i elegancki wygląd oraz optymalna ochrona przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi to aspekty, które niewątpliwie przemawiają na korzyść zakupu skórzanych rękawiczek. Jeśli zakup rękawiczek ma być na lata, a nie tylko na jeden sezon konieczna jest ich odpowiednia pielęgnacja. Dziś podpowiemy Ci jak wyczyścić skórzane rękawiczki oraz jakich domowych specyfików możesz wykorzystać do impregnacji skóry, aby przez lata chroniły Twoje dłonie przed mrozem, zapewniały Ci ciepło i były trwałe. Popularność skórzanych rękawiczek wynika z tego, że świetnie prezentują się zarówno w stylizacjach casualowych, jak i eleganckich. Naszym zdaniem skórzane rękawiczki to świetna inwestycja dla każdego, bez względu na wiek, czy płeć.

Czy skórzane rękawiczki można myć?

Pierwszym pomysłem, jaki z pewnością przyszedł Ci do głowy, gdy na Twoich rękawiczkach zauważalne były zabrudzenia, to umycie ich pod bieżącą wodą lub wrzucenie do pralki. Mamy dla Ciebie dobrą wiadomość. O ile nie polecamy narażania rękawiczek na długi kontakt z wodą w pralce, o tyle szybkie, ręczne mycie będzie świetnym rozwiązaniem. Nalej wody do umywalki (ciepłej, nie gorącej) i dodaj płatków mydlanych najlepiej dedykowanych do prania ubrań dziecięcych. Załóż rękawiczki na dłonie i mocząc je w wodzie z mydlinami myj tak jak myjesz ręce. Pamiętaj, aby nie szarpać i nie pocierać zbyt mocno. Możesz w ten sposób narazić skórę na zniszczenie. W misce obok powinna znaleźć się czysta (zimna) woda, w której wypłuczesz rękawiczki, a następnie cały czas mając rękawiczki na dłoni pozbądź się nadmiaru wody. Możesz do tego celu wykorzystać ściereczkę z mikrofibry. Włożyć między nią rękawiczki i nieznacznie docisnąć, aby pozbyć się wilgoci, ale nie zniszczyć materiału. Delikatnie ściągnij, wyprostuj i odłóż do wyschnięcia.

Jak czyścić skórzane rękawiczki w domowych warunkach

Do czyszczenia rękawiczek skórzanych możesz użyć preparatów, które masz w domu. Oczywiście najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie środków dedykowanych do konkretnego rodzaju skóry, jednakże z powodzeniem wykorzystać możesz produkty, które masz pod ręką. Oto kilka propozycji:

Gumka do mazania

Biała gumka do mazania to jeden ze sposobów na pozbycie się zabrudzeń i zanieczyszczeń. Tego typu przedmiot każdy ma w swoim domu, czy biurze, dzięki czemu możesz z niej skorzystać w każdych okolicznościach Gumka jest szczególnie polecana w przypadku rękawiczek zamszowych oraz zabrudzeń np. od atramentu. 

Oliwka dla dzieci

Każdy rodzic w domu ma oliwkę dla niemowląt. Jest to preparat, który nie tylko przyda się podczas wieczornej pielęgnacji, ale również zadba o świetny wygląd Twoich rękawiczek. Wystarczy, że zabrudzone miejsce będziesz delikatnie pocierać wacikiem lub ściereczką z mikrofibry. Dodatkowym atutem płynącym z zastosowania oliwki dla dzieci jest zabezpieczenie skóry i nadanie jej atrakcyjnego wizualnie połysku. 

Przekrojona cebula

Jeśli na Twoich rękawiczkach pojawiły się tłuste plamy, to z pomocą przyjdzie dostępna w każdej kuchni cebula. Przekrój cebulę na pół i pocieraj rękawicę aż do momentu usunięcia plamy. Co ważne, przekrojona cebula powinna poradzić sobie nawet ze starymi, zaschniętymi plamami. Gdy plama już zejdzie, wystarczy, że wytrzesz skórzane rękawiczki chusteczką dla niemowląt, która nie zawiera alkoholu.

Puder dla niemowląt, talk lub skrobia ziemniaczana

Puder dla niemowląt, talk lub skrobia ziemniaczana to specyfiki, które pozwolą Ci pozbyć się brzydkiego zapachu po przepoceniu rękawiczek. Wystarczy, że przewiniesz rękawiczki na lewą stronę, posypiesz jednym z wybranych preparatów i pozostawisz w przewiewnym miejscu do całkowitego wchłonięcia potu. Pamiętaj tylko, aby nie wystawiać rękawiczek na słońce.