Wybierając pośród kobiecych torebek na ramię, spotkać możesz m.in. torebki typu: kopertówka, shopper bag czy listonoszka. Jednym z często spotykanych i chętnie noszonych rodzajów kobiecych torebek jest również tzw. bagietka. Swoją nazwę zawdzięcza oczywiście popularnej, wyjątkowo długiej bułce. Torebki z tej kategorii nazywane bywają również „jamnikami” itp. Łatwo zatem zgadnąć, czym się charakteryzują. Przeważnie nie są jednak tak wąskie i długie jak bagietki z piekarni, a przyrównywanie takich torebek do psa — również może zostać uznane za nie do końca trafione.

Jakie są zatem torebki bagietki i co odróżnia je od innych fasonów torebek?

Twoja bagietka na ramię

Nawet jeżeli nie jesteś miłośniczką francuskich wypieków, „bagietkę” w postaci torebki możesz pokochać od pierwszego wejrzenia. To właśnie zazwyczaj elegancka, niewielka, podłużna torebka na stosunkowo krótkim pasku, zakładana na jedno ramię. Najczęściej bagietka jest torebką wykonaną ze skóry naturalnej lub ekologicznej, chociaż zdarzają się również modele takich torebek z tkaniny, o typowo sportowym kroju.

Przypominające mniej lub bardziej podłużne bagietki torebki nie są zatem wcale zarezerwowane dla strojów wybitnie eleganckich. Większość takich torebek, szczególnie tych skórzanych, z tzw. górnej półki, zdecydowanie pasuje jednak do strojów takich jak sukienka, czy np. garsonka.

Torebki typu jamnik są również noszone chętnie po prostu w zestawie z jeansami i koszulą, i z innymi mniej zobowiązującymi strojami na co dzień.

Taka torebka pomieści najczęściej najpotrzebniejsze rzeczy, takie jak: portfel, telefon i klucze itp.

Bagietka torebka wyjątkowa

Co czyni ten fason damskiej torebki unikalnym? To torebka o stosunkowo niewielkich gabarytach, a jednocześnie — smukła. Zupełnie inaczej uzupełnia stylizację niż chociażby ogromna przy niej torebka tote (shopper) lub przewieszana przez ramię listonoszka. Ta ostatnia potrafi wręcz zniekształcić fason całej kreacji i do niektórych typów sukienek lub bluzek czy też płaszczy zwyczajnie nie pasuje.

Torebkę bagietkę zawieszamy jedynie lekko na jednym ramieniu albo jest ona opcjonalnie noszona w ręku bądź jedynie zawieszana subtelnie na przedramieniu. Nie jest klasyczną torebką wizytową ani raczej nie sprawdzi się w przypadku dodatku do karnawałowych kreacji, ale będzie idealna wręcz np. kiedy wybierasz się na proszony obiad czy rodzinną imprezę, a także na co dzień, o ile nie potrzebujesz większej torebki na ramię, poruszając się po mieście.

Czy na pewno bardzo długa?

Nazywana jamnikiem lub bagietką torebka ma oczywiście podłużny kształt, jednak nie zawsze jest to wyraźnie widoczne na pierwszy rzut oka. Niektóre „bagietki” to po prostu torebki w formie prostokąta o nieco dłuższym boku u podstawy. Niezależnie od tego, czy preferujesz klasyczne „jamniki”, których wydłużona forma jest bardzo wyraźna, czy po prostu poszukujesz lekkiej, prostokątnej torebki na ramię — warto szukać właśnie w tej kategorii.

Poszukując zatem torebki bagietki, odwiedzisz zapewne sklep internetowy z galanterią i za pomocą tej frazy znajdziesz eleganckie, „zgrabne” torebki damskie na krótkim pasku. Odpowiedni model zauważysz nawet wówczas, kiedy nie będzie on w ten sposób podpisany. Bagietki są dostępne w różnych wariantach kolorystycznych, a także — jako torebki wzorzyste. Wbrew pozorom często ładnie komponują się one również z luźnymi strojami typu dresy. Warto mieć jednak na uwadze, aby stylistyka takiej torebki była spójna z wybranym strojem. W przypadku torebek bagietek, w przeciwieństwie do shopperek czy nawet większości listonoszek, bywają one mniej uniwersalne i warto dobierać je z większą uwagą.

Jakiego zatem „jamnika” wybrać?

Torebki tego rodzaju, podobnie jak maleńkie torebki wieczorowe, częściej niż inne klasy torebek damskich bywają torebkami np. na łańcuszku. Taki rodzaj paska pasuje jedynie do niektórych zestawów ubrań. Bagietki ponadto, jako torebki zwykle eleganckie, bywają zdobione np. perełkami albo w inny sposób. Niemniej — również w tej kategorii znajdują się torebki bardzo minimalistyczne, gładkie, na prostym pasku, jakie pasują jako dodatek do codziennego stroju albo torebki noszone do pracy w biurze (o ile ich pojemność jest w tych przypadkach wystarczająca). Takie torebki mogą być także torebkami z jedną komorą wewnątrz, z kilkoma, ale również — np. posiadać dekoracyjne kieszonki po zewnętrznej stronie.

Jeżeli chodzi o „jamniki”, jest w czym wybierać! Torebka bagietka sprawdzi się np. podczas romantycznego spaceru czy też zwykłego wypadu na kawę z koleżanką. Niewielka, lekka i wygodna torebka przypadnie do gustu tym paniom, które łatwo przyzwyczajają się do noszenia torby na jednym ramieniu (niektóre osoby czują się pewniej i stabilniej, kiedy noszą torebki typu listonoszka, zakładane „przez ramię”, to jednak kwestia indywidualnych upodobań, tak jak ma to miejsce w przypadku miłośniczek szpilek i gorliwych zwolenniczek obuwia na możliwie płaskim obcasie). Bez względu na to, jaki typ torebki preferujesz — w dobrym sklepie online z galanterią na pewno znajdziesz coś właśnie dla siebie.

Torebki bagietki w różnych wariantach

Oprócz wspomnianych powyżej różnic pośród torebek o takim fasonie wybrać możesz bagietkę o bardzo prostym i klasycznym kształcie, jak i asymetryczną. Bagietki, podobnie jak inne rodzaje torebek, przybierają kształty o bardzo geometrycznych i ostrych formach, jak i opływowe. Możesz zatem sięgnąć po torebkę bagietkę np. w kształcie regularnego walca, półksiężyca czy też trapezu. Możesz wybrać tą zapinaną na suwak albo z „klapką” zapinaną na zatrzask. Bagietka może być bardzo tradycyjna, jak i wybitnie ekstrawagancka. Każdą spośród nich nosi się jednak podobnie — najczęściej zwisa swobodnie, nieco poniżej pachy dodając szyku i pozwalając jednocześnie na noszenie przy sobie niezbędnych drobiazgów wówczas, kiedy brakuje kieszeni.

Sprawdź, do jakiej Twojej stylizacji oryginalna bagietka będzie pasować najlepiej!