Pasek jest ponadczasowym elementem garderoby zarówno damskiej, jak i męskiej. Spełnia funkcje praktyczne i ozdobne. Nadaje stylizacji charakteru, a czasami zupełnie ją zmienia. Wszystko zależy od modelu i dobrania do ubioru, w tym przypadku spodni. Ważna jest również wiedza na temat jak nosić pasek. Wydaje się, że wystarczy włożyć go w szlufki spodni i zapiąć. Gdy zastanowimy się nad szczegółami, okaże się, że chcąc go nosić z klasą, musimy znać i pamiętać o paru zasadach.

Pasek damski, pasek męski – różnice

Pasek noszony do spodni obojętnie czy przez kobiety, czy mężczyzn przede wszystkim ma na celu utrzymać spodnie tak, aby się nie zsuwały. To podstawa komfortu ich noszenia. Nie jest to jednak jedyne i podstawowe zadanie paska. Należy on do akcesoriów, które uzupełniają całość stylizacji i często korespondują z innymi jej częściami – butami, teczkami, torebkami. Czasami pasek odgrywa rolę pierwszoplanową, przyciągającą wzrok swoją oryginalnością lub klasą. Aby w pełni wykorzystać jego potencjał, musimy wiedzieć, jak nosić pasek damski, a jak nosić pasek męski. Najpierw jednak poznajmy różnice między tymi dwoma modelami.

Paski męskie najczęściej są prostsze, to znaczy mają mniej zdobień. Są też zazwyczaj szersze i mają większą klamrę, też raczej mniej dekoracyjną. Robiąc zakupy, na pewno bez trudu rozróżnimy pasek damski od męskiego. Dla pewności na metkach są odpowiednie oznaczenia. Oczywiście podział ten nie mówi, że trzeba się go sztywno trzymać. Obecnie wiele modeli pasków (tak jak i innych akcesoriów) jest unisex, co daje więcej możliwości ich wykorzystania. Nosić mogą je zarówno panie, jak i panowie. Takie możliwości daje chyba najbardziej uniwersalny dodatek, jakim jest pasek. Jak go nosić? Czy w zależności od płci są jakieś różnice?

Jak nosić pasek męski?

Zacznijmy od panów, bo to oni najczęściej wykorzystują pasek do podtrzymania spodni i jako element stylizacji. Jak go dobrać i nosić, by spełniał swoją funkcję i wywołał efekt gustownej stylizacji z klasą? Jest kilka wskazówek, które mogą być w tej sprawie kluczowe.

Zanim padnie odpowiedź na pytanie, jak nosić pasek męski, najpierw należy go odpowiednio dobrać na etapie zakupów. Odpowiedni model do rodzaju spodni – inny do jeansów, inny do garniturowych spodni. Dlatego jeden pasek w szafie raczej nie wystarczy. Druga bardzo ważna zasada to dopasowanie optymalnej długości. W doborze tego parametru pomoże zmierzenie się przed zakupem paska. Zalecana jego długość to 10-15 cm więcej niż obwód pasa. Oczywiście należy zwrócić uwagę na jego szerokość, aby zmieścił się w szlufkach spodni i by prezentował się estetycznie. Szeroki skórzany dobrze wygląda w spodniach casualowych, na przykład jeansach. W przypadku zbyt wąskiego paska włożonego do spodni z szerokimi szlufkami uzyskamy niepraktyczny i źle wyglądający efekt.

Następną cechą, której nie można pozostawić przypadkowi, zwłaszcza w formalnych stylizacjach, jest kolor. Dobrze go dopasować do kolorystyki innych elementów garderoby. W przypadku tych formalnych bezpiecznie jest połączyć tym samym kolorem pasek z butami. Brąz dobrze sprawdza się do szarego i granatowego garnituru. Jeżeli decydujemy się na czarny garnitur, to lepiej będzie postawić na pasek i buty również w tym kolorze. W przypadku klamry paska jej wielkość i rodzaj musimy dobrać odpowiednio nie tylko do typu sylwetki, ale także do rodzaju naszego outfitu. Dla panów szczupłych zaleca się paski z małą klamrą. Do eleganckich, formalnych strojów dobieramy klasyczne, dobrej jakości, najlepiej skórzane paski.

Spodnie damskie i pasek do nich

Wydaje się, że w przypadku pań dylemat jak nosić pasek damski jest rzadszy i nie ma co do tego tradycyjnie przyjętych reguł. Warto zawsze trzymać się ogólnej, ale złotej zasady – pasek powinien pasować do stylizacji i sylwetki. Pasek do spodni kobiety noszą również ze względów praktycznych, ale nierzadko też jako element dodający pazur do ubioru. Sam pasek do spodni może grać główną rolę w budowie wizerunku. Dzieje się tak, gdy jest modelem przyciągającym wzrok – o oryginalnym projekcie, hojnie zdobiony, lub z dużą fantazyjną klamrą. Może też zachwycać elegancką prostotą, z dyskretnym znaczkiem wysoko cenionej marki. Zasada, której należy bezwzględnie przestrzegać, to odpowiednie dobranie wymiarów paska – długości i szerokości. Panie o wyraźnej talii nie powinny mieć problemów z wyborem modelu – zarówno te klasyczne, jak i zwracające uwagę będą im pasować. Natomiast niskie osoby o korpulentnej budowie raczej powinny unikać szerokich, rzucających się w oczy pasków, z wyrazistą klamrą. Ten rodzaj optycznie skracają sylwetkę, będą więc idealne dla szczupłych i wysokich kobiet. Panie niskie i drobne powinny zdecydować się raczej na delikatniejsze, wąskie paski.

W przypadku damskich pasków jest tu większa dowolność, niemniej jednak dobrze jest eliminować ewentualne błędy. Zatem jak nosić pasek damski? Z klasą i nie tylko do spodni. W przypadku pań ten dodatek możemy wykorzystać do innych rodzajów garderoby.

Zakładanie paska do spodni

Pozostaje jeszcze jedna kwestia: w którą stronę zapinać pasek męski, a w którą damski? Ten do spodni męskich i powinniśmy zakładać od lewej strony. Oznacza to, że po przeciągnięciu paska przez szlufki klamrę mamy po prawej stronie, a końcówkę po lewej. Zapina się go na środkową dziurkę. Natomiast pasek do spodni damskich zakłada się odwrotnie, zaczynając od pierwszej szlufki po prawej stronie. Stronę zapięcia można potraktować jako mniej ważną kwestię, ale na pytanie, jak nosić pasek, by wyglądać z klasą, warto znać prawidłową odpowiedź również w tym aspekcie.

Pasek to ponadczasowy dodatek do garderoby, praktyczny i stylowy. By nosić pasek z klasą, warto zwrócić uwagę na jego jakość. W przypadku klasycznych, zwłaszcza męskich, to inwestycja na lata, skutecznie budująca wizerunek. Dobrze jest mieć ich w szafie kilka – do różnych spodni, butów, na różne okazje, na zapas. W przypadku pań pasek do spodni sprawdzi się również do spódnicy, sukienki, cardiganu. Wszystko zależy od potrzeb i fantazji.