Może wydawać się to na pozór błahym dylematem, jednak „jak Cię widzą, tak Cię piszą” i dobór odpowiedniego zestawu bywa kluczowy. Torebka oraz buty właściwie dobrane do reszty stroju mogą decydować o powodzeniu podczas rozmowy o pracę, rozprawy w sądzie i w wielu innych okolicznościach. Niezależnie od tego właściwie każda chce wyglądać stylowo, elegancko i schludnie.

Torebka do butów dobierana jest często jako stały element uniwersalnego stroju noszonego na zewnątrz. Większość kobiet posiada jednak co najmniej kilka par obuwia w różnym stylu i kilka par torebek dopasowanych do konkretnych butów.

Uniwersalna torebka

Zestaw idealnie skomponowanej torebki oraz butów najczęściej występuje w stylizacjach typu smart casual. Przez dekady panował trend, według którego buty i torebka powinny być nawet w tym samym kolorze. Obecnie nie jest to już żadna sztywna norma, chociaż jeżeli udaje się dobrać torebkę i buty w podobnej tonacji kolorystycznej — naturalnie pasują one do siebie.

Gładka torebka w kolorze czarnym, niczym klasyczna „mała czarna” (sukienka), w powszechnej świadomości figuruje jako torebka pasująca do wszystkiego. Niezależnie od preferowanych stylizacji — warto mieć w swojej szafie przynajmniej jeden egzemplarz takiego modelu. Może to być np. uniwersalna torba typu shopper, wygodna listonoszka, albo zupełnie inny, pośredni model. Istotą takiej torebki jest przede wszystkim jej uniwersalny kolor oraz fason, dzięki czemu będzie odpowiednia praktycznie zawsze wówczas, kiedy cała gama pozostałych nie komponuje się ze strojem.

Czarna torebka jest zatem świetnym wyborem na co dzień, jak i np. na wyjazd, kiedy zabierasz ze sobą ograniczoną liczbę rzeczy.

Elegancko czy sportowo?

Lubisz sportowe stroje, ale elegancki ubiór mimo wszystko w niektórych okolicznościach obowiązuje? Większość współczesnych torebek jest na tyle uniwersalna, że są torebkami pasującymi do różnych stylizacji. Jeżeli jednak szukasz torebki do butów sportowych, to niektóre spośród skórzanych, bardzo klasycznych modeli mogą się z nimi nie komponować. Do sportowych butów zawsze idealnie pasować będą np. torby z tkaniny albo torby filcowe.

Torebki skórzane, zarówno te ze skóry naturalnej, jak i ekologicznej, nie są zarezerwowane wyłącznie dla czółenek na szpilkach i innych eleganckich butów. Odpowiednio dobrany model skórzanej torebki będzie z pewnością odpowiedni również w duecie ze snickersami, butami na koturnie i innego typu damskim obuwiem.

W przypadku butów sportowych można sięgnąć po wspomnianą już czarną torebkę, która pasuje do wszystkiego.

Kolorowe torebki ze skóry naturalnej i ekologicznej

Zanim dobierzesz torebkę do butów, warto pomyśleć zarówno o stylistyce tego obuwia, jak i o zadaniach, jakie torebka ostatecznie będzie spełniała. Kolorowych torebek, szczególnie tych ze skóry ekologicznej, nie brakuje. Nawet pośród wysokiej jakości włoskich wyrobów, dostępnych również w polskich sklepach z galanterią.

Obecnie obuwie, szczególnie to sportowe, charakteryzuje często pojedynczy, jaskrawy kolor, lub wręcz feeria intensywnych barw. Dobierając torebkę do takiego właśnie rodzaju butów, noszonych współcześnie nierzadko w zestawie ze spódnicą lub sukienką, lepiej sięgnąć po inny, niż czarny kolor. Naturalnie czarna torebka do sportowych, kolorowych butów również może pasować, jednak rzadziej będzie to wybór optymalny. Jeżeli torebka do butów sportowych, szczególnie tych w pastelowych albo nasyconych kolorach będzie współgrać z ich dominującą kolorystyką, albo z kolorystyką drobnych akcentów na powierzchni tych butów.

Kształt jest ważny

Torebka powinna pasować do całego stroju również ze względu na jej kształt. Zwróć zatem uwagę na to, czy Twoja torebka nie jest zbyt geometryczna, o ostrych, wyrazistych kątach, albo z kolei — czy jej kształt nie jest przesadnie opływowy. Chociaż współczesna nam moda aprobuje coraz więcej kompromisów, wciąż trudno np. wyobrazić sobie noszenie torebki typu „worek” do eleganckich szpilek, albo lakierowanej kopertówki w duecie z traperami.

Za torebki uniwersalne, czyli takie, które pasują niemal do wszystkiego, bez względu na kolor stroju w przypadku stylizacji sportowych uchodzą również filcowe torby na ramię. Czy zatem filcowa torba to torebka pasująca do wszystkiego, pod warunkiem że nie są to szpilki? Niezależnie od tego, czy jest to torebka w charakterystycznym dla filcowych wyrobów kolorze szarym, czy może opatrzona kolorowym haftem bądź grafiką — w przypadku strojów mało formalnych i zobowiązujących, torby z filcu przeważnie sprawdzają się w tej roli znakomicie. Ponadto właśnie w przypadku filcowych toreb ich kształty potrafią być wyjątkowo zróżnicowane.

Torebka do butów na szpilkach, czy może plecak?

W dobrych sklepach z galanterią znaleźć można obecnie zarówno torebki na ramię, jak i eleganckie miejskie plecaki. Część spośród nich to produkty typu 2 w 1, czyli takie, które mogą być noszone bądź to jako torebka, bądź to jako plecak. Są zatem skórzane plecaki o formie, która pozwala zakładać je nawet w towarzystwie eleganckich czółenek, jak i te, które założysz również do jeansów czy spodni dresowych, sukienki, spódnicy itp.

W charakterze torebki pasującej do wszystkiego sprawdzą się zatem właśnie tego rodzaju plecako - torebka, czy też torebko - plecak wykonany np. z ekoskóry. Takie akcesorium nabiera jeszcze bardziej uniwersalnego charakteru, szczególnie wówczas, kiedy zastanawiasz się, czy na wyjazd np. służbowy lub innego rodzaju zabrać ze sobą oprócz walizki torebkę na ramię, plecak, czy może jedną z tych rzeczy zabrać jako bagaż podręczny, a drugą — spakować. 2 w 1 w uniwersalnym kolorze sprawi, że będziesz mieć więcej wolnego miejsca w walizce na pamiątki z podróży i inne rzeczy.

Jedna torebka to najczęściej zdecydowanie za mało. Tymczasem dobierana za każdym razem osobna torebka do butów może sprawić, że nie starczy na nie miejsca w garderobie. Najlepiej zatem poszukać złotego środka pośród licznych modeli torebek dostępnych w dobrych, polskich sklepach online z galanterią, których to torebek jest naprawdę szeroki wybór!